PATHOS-WEB PATOLOJİ ENFORMASYON SİSTEMİ

    PATHOS-WEB patoloji merkezlerinde hasta kayıtlarını güvenle saklayan, çok detaylı arama yapabilen, rapor üreten ve kayıtları SNOMED ve ICD standartlarına göre kodlayan bir yazılım paketidir. Bu yazılım sayesinde, verileriniz üzerinde birçok kritere göre arama yapabilir, arama sonuçlarını istenilen biçimde saklayabilir, bu sonuçları MS Word, Excel, Power Point gibi popüler programlara ya da SPSS gibi istatistik ve analiz programlarına aktarabilir ve muhasebeye yönelik günlük işlem dökümleri alabilirsiniz. Diğer ticari otomasyon paketlerinde bulunan, daha çok merkezi kayıt ve muhasebeye yönelik laboratuar modüllerinin aksine, PATHOS-WEB tam anlamıyla siz patologların ihtiyaçları için tasarlanmıştır. Üstün, akılcı ve pratik kullanıcı arabirimi sayesinde, kayıtlarınızı hızlı ve güvenilir bir biçimde kaydedip, eski kayıtlarınıza kolayca ulaşabilir, ve en önemlisi gelen hastanın daha önceden merkezinize gelip gelmediğini, daha önce farklı bir isimle bile kaydedilmiş olsa bulabilirsiniz. Veriler, isteğinize bağlı günlük ve haftalık yapılan back-up sayesinde güvence altına alınmıştır. Olabilecek en kötü senaryoda bile kayıtlarınız kaybolmaz. Yazılımın her türlü işlevi, kolay anlaşılır Türkçe kullanım kılavuzu ile tüm detaylarıyla açıklanmıştır.

    PATHOS-WEB, Microsoft Windows XP/2000/ME/98/95 ve NT platformlarında ihtiyaçlarınıza göre tek kullanıcı, ya da çok kullanıcı olarak çalışma özelliğine sahiptir. Bunun için standart bir Windows işletim sistemine sahip bilgisayar yeterlidir. Yazılım nesneye yönelik (Object Oriented) en yeni ve gelişmiş programlama dilleri ile geliştirildiğinden, rahatlıkla yeni modüller eklenebilir, gelecekte doğacak yeni ihtiyaçlara göre adapte edilebilir, sağlık kurumlarında kullanılması kaçınılmaz olacak Hastane Bilgi Sistemlerine entegre edilebilir. Ayrıca daha sonra yapabileceğiniz bakım anlaşmaları kapsamında ücretsiz olarak yeni versiyonları ve diğer teknolojik gelişmeleri takip etme şansına sahipsiniz.

PATHOS-WEB, yukarıda Ana Menü şeklinden görebileceğiniz gibi 4 bölümden oluşur.

HASTA GİRİŞ/DEĞİŞİKLİK

Sol tarafta genel hasta bilgileri girilir. Her kayıt için özel bir Biyopsi No verilir; bu numara başında işlemin türünü belirten bir harf kodu ve en sonda yıl kodunu içerir. Ekran, kolay veri girişi için optimize edilmiş ve gereksiz ayrıntılardan arındırılmıştır. “İmajlar” butonunun yanındaki işaret (smiley :-) ) kayıtla ilişkilendirilmiş imaj dosyalarını işaret eder. “Özel Not” bölümünde raporda çıkmasını istemediğiniz ama daha sonra görmek istediğiniz bilgileri tutabilirsiniz.

Makroskopik ve Mikroskopik bulguların girildiği sayfada bulunan satır sayısı bilgisi yardımıyla baskı yapmadan raporun sayfa sayısını kontrol edebilirsiniz. Bulgularınızı başka vakanınki ile karıştırmamak için altta cinsiyete göre renk değiştirerek Biyopsi numarası ve Hasta Adı gösterilir. Dilerseniz önceden SİSTEM İŞLEMLERİ bölümünde hazırlayacağız rapor şablonlarını seçerek hız kazanabilir,“Baskı Önizleme” butonunun seçerek baskı önizleme yapabilir, raporunuzun sayfa düzeni hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Baskı yapmadan önce raporunuzda yer alacak imzaları seçebilir, gerektiğinde antet ve dipnot basabilir, hatta İngilizce bile çıktı alabilirsiniz! Ayrıca varsayılan kopya sayısını önceden belirtebilir, yazıcı ayarları yapabilirsiniz. Devamlı belli bir sırada çıkmasını istediğiniz imzaları dilerseniz sistem sizin için otomatik seçebilir.

İMAJLAR

Sol tarafta vakaya eşlik eden ve mikroskobunuza bağlı bir dijital kameradan aldığınız mikroskopik ve makroskopik ve diğer tüm imajlar sistemde saklanabilir. Sistem imajları yüksek oranda sıkıştırmalı (jpg) olarak “tiff” biçiminde sakladığı için, bunları diğer meslektaşlarınızla Internet üzerinden paylaşabilirsiniz. (Telepatoloji ve Tele-konsültasyon). Bu küçük imajlara tıkladığınızda imaj büyüyerek gerçek boyutuna gelecektir. Ayrıca bu imajı sayfa büyüklüğüne getirmek ya da seçtiğiniz bir alanda zoom yapmanız mümkündür.
İmajla birlikte, ama farklı bir tabakada, dilediğiniz kadar not, çizim, işaret v.b. tutabilir bunları dilerseniz gizleyip, görünür hale getirebilirsiniz. Bu bilgiler farklı bir tabakada tutulduğu için imajın kalitesi ve bütünlüğü aynı kalacaktır.

 

KODLAMA (SNOMED/ICD)

Sol tarafta gördüğünüz gibi PATHOS-WEB sadece tanı alanında değil, diğer alanlarda da isteğinize göre kodlama yapabilmektedir. İfadelerinizde kodla ifade edilecek kelimeler virgül, nokta v.s işaretler ya da yeni bir satırla ayrıldığında PATHOS-WEB bunları otomatik olarak ayrıştırarak kodlama yapar. Tek Tuşla kodlama dediğimiz bu teknik sayesinde kodlama sizin için bir yük olmaktan çok bir zevk haline dönüşür.
Otomatik kodlamanın yanında, özellikle serbest metin alanlarında manuel kodlama da yapabilirsiniz. Dr. Bülent Celasun’un editörü olduğu Türkçe SNOMED Patoloji Mikrodizini elektronik ortamda sisteme dahil edilmiştir. SNOMED aynı zamanda tüm ICD-9CM ve ICD-O kodlarını da kapsadığından bu kodlara da ulaşabilirsiniz. Programla birlikte elektronik versiyona ek olarak kitap versiyonu ve kodlama kılavuzu da elinize geçecektir.

 

ARAMA

Genel Arama ile hızlıca Soyadı ve/veya Ada göre, belli bir tarih ya da tarih aralığına göre arama yapabilirsiniz. Ayrıca arama sonucu çıkan listeyi her alan için yeniden sıralayabilirsiniz. Mesela tüm listeyi soyadı sırasına, ya da geliş tarihi sırasına göre bir tuşla değiştirebilirsiniz
Tanı ve Kod Araması ile tanılarınızı AND/OR ve diğer mantıksal bağlaçlar yardımı ile çok detaylı bir şekilde tarayabilirsiniz. Mesela burada yapılan aramada tanısında Mide, Adenokarsinom ve Biyopsi geçen fakat Helikobakter olmayan kayıtlar saniyeler içerisinde listelenecektir. Bu alanda “KOD” kutusu seçilerek aynı mantıkla arama yapılabilir.

Arama sonuçlarını dilerseniz yazıcıya dökebilir, ya da istatistik yapmak için sabit diskinize ya da diskete kopyalayabilirsiniz. Eğer modeminiz ve Internet bağlantınız varsa bu sonuçları E-Posta programınıza ya da Fax programınıza yönlendirebilirsiniz.

Gelişmiş arama ile yapabileceğiniz aramalar sadece sizin hayal gücünüzle sınırlı! 5 değişik veritabanı alanını mantıksal operatörlerle bağlayarak arama yapabilirsiniz. Yandaki örnekte 50 yaşından büyük, erkek, tanısında Adenokarsinom geçen ve alınma şekli Biyopsi olan ve aynı zamanda eğer Özel Notlar alanında tuttuysanız işçi olan kayıtlara erişilecektir.

 

SİSTEM İŞLEMLERİ

Bu bölümde, merkezinizde raporda imza atacak olan hekimlerin isimlerini ünvanlarıyla birlikte girebilir, her raporda varsayılan olarak çıkmasını istediğiniz imzaları seçebilirsiniz. Ayrıca gerekli disk ve veritabanı bakım işlemlerini kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Çok kullanıcılı sistemlerde ana bilgisyarınızda bir arıza olması durumunda başka bir terminali ana bilgisayar haline getirip işlerinizin aksamadan yürümesini sağlayabilirsiniz. Sağ taraftaki listelerden merkezinizin kullandığı işlem kodlarını, tanımlarını, normal ve özel ücretlerini girerek gelirlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Bunlara ek olarak size materyal gönderen bölüm ve kurumları, mali/idari tipleri (Mesela Yeşil Kart, SSK, Emekli Sandığı v.s. gibi) girebilirsiniz.
“Standart Raporlar” bölümünde hız ve verimlilik için raporlarınızda sıkça kullandığınız biçimler için şablon yaratabilirsiniz. Basit ve anlaşılır şablon editörüyle kısa sürede yeni şablonlar oluşturabilir, daha önceden hazırlanmış şablonlar üzerinde değişiklik yapabilir ya da silebilirsiniz.

 

GÜNLÜK İŞLEMLER

GÜNLÜK İŞLEMLER kısmın-da belli bir tarih ya da tarih aralığına göre işlem dökümü yapılır. Bu listeden seçeceğiniz raporların dökümünü alabilir, modem yardımıyla başka bir merkeze gönderebilir, faks çekebilir veya Internet üzerinden e-posta olarak yollayabilirsiniz! Mesela yanda örnek olarak merkeze 20/6/1997 ile 27/6/1997 arasında Genel Cerrahi bölümünden Ücretli tipinde gelen Biyopsilerin listesi alınmıştır. Detay butonuna tıkladığınızda bu kayıtların sayısal bir özeti ile birlikte daha önce sistem işlemleri bölümünde tanımladığınız ücretleri ve genel toplamları içeren bir rapor hazırlanacaktır.
Yan tarafta detaysız bir genel işlem dökümü görülmektedir. Mali açıdan bu raporlar kaşelenip imzalandığı taktirde resmi belge olarak kabul edilmektedir. Böylece ayrıca bir defter tutma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

 

    Bu yazılım, 1995 yılından beri benimle birlikte birçok değerli Türk patoloji uzmanının (başlıca Prof. Dr. Yücel GÜNGEN) değerli katkılarıyla ortaya çıkmıştır. PATHOS-WEB, halen Türkiye genelinde 25'i aşkın küçük ve büyük ölçekli merkezde kullanılmaktadır ve bu merkezlerdeki toplam kayıt sayısı 1,5 milyon civarındadır!

 Referanslarımız için buraya tıklayınız.

Gelin siz de artık bilgi çağını yakalayın; bilginizi ve emeğinizi teknolojiyle bütünleştirin...